Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran

“Sıradan insanlar olmayın, fark yarattığınız sürece lider olursunuz.”

 

Tea Talks Ankara gezimizin 2.gününün ilk görüşmesini Ankara Ticaret Odası başkanı Sayın Gürsel Baran ile gerçekleştirdik.Gürsel Bey’in yoğun programı dolayısıyla ortalama görüşme süremizden daha az süre görüşme yapmış olsak da bizler için çok keyifli ve bilgilendirici bir görüşmeydi.

Görüşmemizin başlangıcında Gürsel Bey’in kendi ağzından hayat hikayesini dinledik. 1960 doğumlu olan Gürsel Bey, çocukluğunda her yaz tatilinde çalıştığından bahsederek hayat hikayesini anlatmaya başladı. Bu çalışmaları sayesinde insanlarla iletişimi ve ticareti öğrendiğini söyledi. Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda maç izlemeye gelenlere gazete satmasını örnek olarak verdi. Bugünün gençliğinde bu pratik çalışma hayatının eksikliğinin bolca bulunduğunu belirtirken üniversiteden çıkınca pratikte bocalanmasının sebebini de buna bağladı. Aile bağlarının çok kuvvetli olduğundan ve halen beraber yaşadıklarından söz etti. Bu bağlılığın aile yapısının temeli olduğuna dikkat çekti. Bazı durumlarda alttan almayı, tamam demeyi bilmenin bu bağları kuvvetli tutmada çok önemli olduğunu belirtti. İş hayatına ise babasının emekli ikramiyesini kardeşleriyle kendisinin kullanımına vermesini sonucu ortak bir işe, yatırıma girerek başlamışlar. 1981 yılında  inşaat ve boya sektörüne atılmışlar. “O gün bugündür kardeşimle birlikte aynı işe devam ediyoruz” diyerek aralarındaki bağın sorunsuz bir şekilde devam ettiğinden bahsetti. Sektörde kısa bir zaman diliminde fark yaratmayı başarmışlar. 1999 yılından itibaren ATO meclis üyesi olduğunu belirtirken neredeyse ATO’da bütün işlerin içerisinde yer aldığını, bu etkinliğinin ona bolca katkıda bulunduğunu vurguladı. 2016 yılında ATO başkanlığına adaylığını geç açıklasa da birlik ve beraberliğin sonucunda başkanlığı kazandığından bahsetti ve birlik,beraberliğin hayatın her alanında önemli olduğunu vurguladı.

Görüşmemizde soru-cevap kısmına geçtiğimizde  yerli ve milli markalaşma hakkında gelen soruya yönelik marka festivalleri yaptıklarından ve yerli markalaşmanın desteklenmesi için kampanyalar düzenlediklerinden bahsetti. Yurtdışındaki şirketlere göre daha gitmemiz gereken çok yolun olduğunu vurguladı. “Kendimiz üretmeliyiz,ihraç etmeliyiz ve katma değer katmalıyız.” Ekonomik ve siyaseten güçlü olmadığımızda dünyada sözümüzün geçmeyeceğinin de altını çizen Gürsel Bey, bu gelişmeler için biz gençlere büyük sorumluluk düştüğünü de belirtti. Üniversitede , daha yolun başında olan bizlere başarıyı yakalama yolunda ne tavsiyelerde bulunursunuz sorusuna ise  “Kendiniz olmayı bırakmanız ve fark yaratmanız lazım. Sıradan olmayın. yanıtını verdi. Elimden geleni yaptım değil elimden gelenin de ötesine geçtim diyebilmenin önemli olduğunu vurguladı ve konuşmasına başarının fark yaratmaktan geçtiğinden bahsederek devam etti. Girişimicilik konusunda ATO’nun desteğine yönelik gelen soruya ATO akademinin çalışmalarından bahsetti. (ATO AKADEMİ’nin hedef kitlesi; ekonomik hayatın içinde girişimcilik, katma değer, Ar-Ge, verimlilik, büyüme, uluslararasılaşma, dijital dönüşüm vb. amaçları olan kurumlar yada iş hayatına kendi işlerinin başında olarak katılmayı hedefleyen tüm girişimciler hatta ekonomik hayata henüz yeni hazırlanan öğrenciler ve çocuklardır.) Zaman yönetimini nasıl yaptığı sorusuna mesai kavramı olmadan çalışmalarına devam ettiğinden ve ticarette zaman planlanmasının yapılamayacağı, yapılsa da uygulanamayacağı cevabını verdi.

Yaklaşık 1 saat süren bu görüşme bizim açımızdan çok zevkli ve aydınlatıcıydı. Görüşme bitiminde görüşmenin başında toplu çekindiğimiz fotoğrafların bize hediye olarak verilmesi çok hoştu,hepimiz için büyük bir hatıra oldu. Gürsel Bey’e misafirperverliği,hediyesi ve yoğun programı içerisinde bize zaman ayırmasından dolayı çok teşekkür ederiz.

Yazar: İrem Karacan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir