AvivaSa Genel Müdürü Meral Eredenk

27 Şubat Perşembe günü Sabancı Holding bünyesindeki AvivaSA Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Eredenk ile Ümraniye’deki ofislerinde görüşme gerçekleşti. İki buçuk saat sürecek görüşmenin ilginç tarafları şirket binasında asansör beklerken kapının üzerinde Hades yazısını görmemizle başladı. İlk önce neden öyle yazıldığını anlamasak da, genel müdür ofisinin önünde Zeus yazısı görmemizle her katın Yunan Tanrılarının isimleriyle işaretlendiğini anladık. Bir diğer ilgimizi çeken şey ise Meral Hanımın bizi çok sıcak kanlı karşılaması oldu. Genel müdür kimliğini kapıda bırakıp bizimle arkadaşmışız gibi konuşması bunun ispatı oldu.

Görüşmenin iki saatlik kısmı Meral Hanımın hayatını dinlemekle geçti ve çok keyif vericiydi. Kendisinin de bizimle konuşmaktan zevk aldığındandır ki, hayatını bir film gibi bize anlattı. Söylediklerinde öğrenilecek çok şey olması ile birlikte o, ilk önce MBA yapmanın önemiyle başladı. Lisans programında öğrendiklerimizin sadece yüzde otuzluk kısmını iş hayatında kullanacağımızı belirten Eredenk lisans programından sonra öğrendiklerimizi pratikle birleştirmemizi ve daha sonra MBA ile alanımızda uzmanlaşmamızı tavsiye etti. İş hayatında bir çok zorluklarla karşılaşan Meral Hanım hiç bir şeyin kolaylıkla elde edilemeyeceğini söyledi. Kariyer yolculuğunu boyunca inişli çıkışlı yollardan geçeceğimizi, ama düşmekten korkmamayı öğrenmemiz gerektiğini söyledi. Kendi çektiği zorlukları anlatırken üzerinde durduğu bir husus da zorlukla yüzleşmekti. Hayatta en büyük korku bilinmezliktir diyen Eredenk, her düştüğümüzde zorlukların sonucunu öğreniyoruz ve bilinmezlik ortadan kalktığını, çünkü artık her problemin nasıl sonuç doğura bileceğini vurguladı.

Fakat hayatını yapılandırdığı zaman “Seçmek vazgeçmektir” sloganıyla haraket eden Eredenk, bir şeyler kazanmak istiyorsan bir şeylerden de vazgeçmelisin dedi. Kariyeri boyunca dört şirkette çalışmış Eredenk, çalışma hayatında mümkün olduğu kadar az şirket değiştirmemizi önerdi. İş hayatı mücadele olduğundan sık iş değiştirmeyi bu mücadeleden kaçış gibi görüyor ve sabrın, sebat etmenin öneminden bahsediyordu. Bu yolda hırsın önemli olduğunu söyledi, fakat bu hırsın kontrolünü kendimizde tutamazsak bumerang gibi geriye dönüp bize zarar vereceğini vurguladı. İş ortamında hep doğru bildiğiniz şeyi yapmanın ve söylemenin öneminden bahsederken, ne söylediğin kadar nasıl söylediğinin de önemi olduğunu söyledi.

Görüşmenin sonlarında başarı için neler yapılması gerektiğini anlattı ve hiç bir zaman para için çalışmamamız gerektiğini söyledi. Başarı için çalışırsak paranın kendiliğinden geleceğini vurguladı ve başarının sırrının fark yaratmakta olduğunu söyledi.

Görüşmenin sonunda grup resmi çektirdikten sonra bize ODTÜ-nün gelişimde büyük katkılar sağlayan Mustafa Kemal Kurdaşın hayatını anlatan kitap hediye etti.

Eynar Haji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir