Bircom CEO’su Can İlkhan

“Hayat siyah beyazlardan ibaret değil, arada gri tonları da görmek gerekir.”

3 Aralık Salı günü BircomTelekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri CEO’ su Can İlkhan ile harika bir görüşmek geçirdik. Can Bey’in hayat hikayesini dinleyip sonrasında sorularımızı sorduk.

Can Bey bize hayat hikayesini anlatarak başladı ve çok önemli öneriler de bulundu. Galatasaray Lisesi’nde lise hayatını bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi’nden mezun olduğunu ve daha sonra kodlamaya ilgi duyduğundan dolayı bu alana yöneldiğini söyledi. Bu alanda kendini geliştirmek için çok emek harcadığını, verdiği emeğin ona daha sonra rakiplerine karşı fark attırdığını belirtti. Kodlamaya başlayan teknoloji serüvenine Bircom’da devam ederken aynı zamanda Koç Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmış. Yaptığı yüksek lisansın ona yöneticiliğe giden yolda çok destek olduğunu, farklı fikirleri ortaya atmasını ve şirketin zor durumlarda ne yapması gerektiğiyle ilgili bir çok fikir verdiğini söyledi. Can Bey bize yöneticilikle ilgili bir çok öneri verdi. Bu önerilerden ilki pozitif olmaktı. Ekip çalışmasında pozitif olmanın ekibi ve işi bir adım ileriye götürdüğünü, çatışmanın ise ekip çalışmasını engellediğini, çatışmak yerine çalışanları kırmadan kazanmanın önemine değindi. İkinci önerisi ise iyi bir dinleyici ve anlatıcı olmak üzerineydi. İyi bir liderin en önemli özelliğinin iyi bir dinleyici olmaktan geçtiğini belirtti. İyi bir anlatıcı olmak için bize önerilerde bulundu. Can Bey bize iş hayatında dik durmanın, kendine inanmanın gücünden ve deneyimin çok önemli olduğunu da ekledi. Yeni bir yaklaşımın, güncel teknolojiye hızlı ayak uydurmanın ve yaptığı işlerde vizyonunun geniş olmasının diğer rakiplerinin arasından sıyrılmasını sağladığını belirtti. Can Bey konuşmasında aile hayatının da başarıda çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Can Bey sorularımızı da yanıtlayıp son olarak “Türkiye’ de iş yapmak kolay, başarısız olmak için ekstra çaba harcamak gerek” diyerek bitirdi. Can Bey’le harika bir görüşme gerçekleştirdik bize ayırdığı vakit için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir