B/S/H Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg

9 Nisan günü B/S/H Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg’le görüştük. Binaya girer girmez bizi güzel, büyük, kırmızı tonlara bürünmüş balıklar karşıladı. Ronald Bey’in bu balıkları ne kadar çok sevdiğini, onun balıklara bakışlarından anlamamınız zaten mümkün değil 🙂

 Toplantı salonunda bizi görünce ‘‘Gördüm ki kimlerle görüşmüşsünüz, beni niye seçtiğinizi anlayamadım’’ diyerek gülümsedi ve sanki bunun cevabını gerçekten merak ediyor gibiydi. Oysa bizce cevap gayet açık. Alçak gönüllülüğüyle, samimi cevaplarıyla ve sohbet boyunca yüzünden hiç eksik olmayan gülümsemesiyle hepimizi fazlasıyla etkileyen bir lider oldu. Sadece lider de değil, aynı zamanda takım ruhuna inanan iyi bir takım arkadaşı. Yelken yapmayı da bu yüzden tavsiye ediyor.

Ronald Grunberg, Lozan Hukuk Fakültesi mezunu. Hep avukat olmak isteyen bir gencin sonrasında babasının ‘‘yaşlandım artık çabuk dön’’ demesiyle babasına yardım etmek için işe koyulan ve işe en alt kademeden başlayan biri.  ‘‘Şirketi en alttan öğrenmelisiniz ki, nasıl ne yapacağınızı bilin. Hakikaten en altan başlamak lazım.’’ diyor.

Türkiye’nin şeffaflık sorunsalına, eğitim sistemi problemine biraz puslu gözlerle bakarak, ‘‘Üniversite size öğrenmeyi ve öğreneceğiniz bilgiyi bulmayı öğretiyor.’’ diyor. Daha fazlasını değil, tabi eğer akademik düşünmüyorsanız. Çabuk okumayı ve taramayı öğrenmek en çok işinize yaracaklardandır. Bunun yanında mesleki hayatta Türklerin Almanlar kadar disiplinli olmasalar da pratikliklik ve çabuk öğrenme ile farkı kapattığı görüşünde. Dahası inisiyatif vermeyi bilen insanlar olduğumuzu ve inisiyatif vermeninse en iyi gelişim metodlarından olduğundan bahsetti.

Kendi alanı olan beyaz eşya sektörüne ve pazarındaki rekabetin ilk nasıl Arçelikle başladığı, bayilik süreçlerinin ve aslında bayiliklerin ne kadar önemli olduğunu, krizleri bayileri ile nasıl atlattıklarını anlattı. Bayilikleri olan şirketlerin onları koruması gerektiğinden ve şirket başka bir firmanın fiyat kırmasına izin verirse ilerde onlara nasıl bağımlı olunacağından örnekler verdi. “Siz siz olun ürününüzü eşit ücretlerle satışa sunun.”

Dünya pazarına baktığımız zaman, işçi gücü ve ucuz maliyetin Hindistan sonra Çin ve sıra da Afrika’ya doğru bir yer değiştirme durumunun olduğundan bahsetti. Türkiye bu durumda çok şanslı bir pozisyonda çünkü ‘‘Afrika bizim arka bahçemiz.’’ Jeopolitik konumumuz ve insanlarımızın işi halledebilme yöntemleri konusunda başarılı olduğunu aktardı. Ayrıca Ronald Grunberg’e göre,  krizler ve sarsıntılı durumlar Türkiye’de iş yapanlara deneyim kazandırdı, artık Türkiye’de insanlar paniklememeyi, pozisyonlarda dengede kalmayi öğrendi. Bu da iş hayatında çok önemli bir yetenek.

60 yaşında emekli olacağını bir konuşmasında söylemesine rağmen; Ronald Grunberg şu anda hala işinin başında ve ekibiyle, bayileriyle güzel ilişkilerine devam etmekte. Yelkenle dünya turu hayalini de en kısa zamanda gerçekleştirmesi ve sonrasında o deneyimleri tekrar bizlerle aktarması çok isteriz. Bizimle paylaştığı düşünceleri, anıları ve hayalleri için Ronald Grunberg’e çok teşekkür ederiz.  Ayrıca görüşmeyi ayarladığı için Ömer Öner’e de teşekkürler.

—–

 Geçen sene YGA zirvesinde kendisini dinleme şansım olmuştu, orada da hap gibi küçük küçük paylaştığı bazı tavsiyeleri herkes duysun istediğimden buraya da yazıyorum. (Görüşmede bunları kendisine okuduğumda da hepsinin doğru olduğu teyitini bir kez daha aldık 🙂 )

* Tek adamlılığa soyunma

* Çok yüksek beklentiler yaratmayın. Gerçekleşebileceğiniz şeyleri paylaşın. ( neden yüksekleri hayal etmeyelim diye sorduğumuzda, ‘‘Önce bulunduğunuz işin hakkını vererek yapın. Yüksekleri hayal ederek konumunuzu boşlamayın. Sonraki adıma geldiğinizde onu daha fazla düşünebilirsiniz.’’ Dedi.)

* Kabahatleri başkalarına yüklemeyin. Yüklerseniz size lider gözüyle bakmazlar.

* Liderseniz başkalarının hazır olmasını beklemeyin. Yoksa çok beklersiniz.

* Öfkenize yenik düşmeyin.

* Etrafınıza hiyerarşi duvarları örmeyin. Duvar örerseniz gerçekleri hiç göremezsiniz.

* Öz eleştiriye sırtınızı dönmeyin.

* Açık, adil, dürüst olun. Kendinize ve karşınızdakine.

* Kimseyi kayırmayın. İnsanları sadece başarılarıyla değerlendirin yoksa iyi bir lider olamazsınız.

* Kendiniz için aklınızı, başkaları için duyularınızı kullanın.

* Pozitif olun.  Yapamayacağınızı söyleyenleri değil, nasıl yapabileceğinizi söyleyenleri dinleyin.

* Gözlerinizi açık tutun. Dünyada, piyasada, memlekette.. neler oluyor bilin.

*Yanınızdakileri taktir edin.

* Sorumlu olun ve yanınızdakilere sorumluluk verin.

* Düşmanlarınızla uzlaşın.

* Gezegeninizi unutmayın.

*Hep ileriye bakın, geriye bakmayın. Geçmiş geçmiştir.

 

*** Bunu da bu son görüşmemizde ben listeye koydum: ‘‘ ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKMAZSANIZ SOKANLARDAN HESAP SORMANIZ ÇOK ZOR OLUR. ’’

Sera Giz Özel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir