Bülent Ecevit’in Genel Sekreter Yardımcısı Metin Somuncu

“Siyasette önemli olan halkın seviyesine inmek değil, halkın seviyesini yükseltmektir.”

 

Ankara gezimizin son günü olan 5 Nisan Perşembe günü sabahı ilk görüşmemizi Bülent Ecevit’in genel sekreter yardımcısı Sayın Metin Somuncu ile gerçekleştirdik. Metin Bey’in bizi evinde ağırlamasıyla harika bir kahvaltı eşliğinde oldukça samimi ve hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Bizim için de oldukça farklı olan bu görüşmede, Metin Bey ve eşinin misafirperverliği ve öğrendiğimiz birçok bilgi ile Ankara’ya veda edeceğimiz güne mükemmel bir başlangıç yapma şansı bulduk.

Görüşmemize, liderimizin hayat hikâyesini dinleyerek başladık. 1941 yılı, Tokat doğumlu olan Metin bey 1. Dünya Savaşı Dönemi’nde doğmasından dolayı çocukluk yıllarının sıtma, verem, kızılcık gibi hastalıklarla geçtiğinden bahsetti. Babası Rüştiye’de okumuş ve okuduğu için “köy aydını” olarak görülürmüş. Bazı köylerde okulun yalnızca ilkokul üçüncü sınıfa kadar olduğunu üzüntüyle belirten Metin Bey, ortaokul ve liseyi Tokat’ta okumuş. Hala o dönemden koruduğu arkadaşlıkları varmış. Üniversite için ise, İstanbul’a gelmiş ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumuş. 1960 yılından önce kent ve mahallelerde ocak teşkilatları varmış. Ocaklarda seçimlerin yapıldığından, demokratik bir ortam olduğundan söz etti. Bu ocaklar, bazı köylerde sürtüşmeler yaşanıyor gerekçesiyle kapatılmış. Metin Bey de 1959 yılında Süleymaniye Gençlik Ocaklarında imiş ve Eminönü Gençlik Ocakları’na aktarılmış. 1977 yılında da milletvekillik seçimlerine katılmış ve iyi tanınması ile 14 Kasım’da milletvekili olmuş, kısa sürede de genel müdürlüğe girmiş.

Sohbetimize, Metin Bey’in 12 Eylül Darbesi’ni anlatması ile devam ettik. 5 ila 10 yıllık siyaset yasağı konmuş o dönemde. Bülent Ecevit, toplanıp ekmek teknenizi bulun demiş fakat genel sekreter ve yardımcılarının Ankara’da kalmasını istemiş. Metin Bey de hukuk fakültesi mezunu olması sebebi ile Ankara’da avukatlığa başlamış. Bu dönem, bol bol kitap okuma fırsatı bulmuş. “Siyasete girilir, çıkılmaz; ülkeye hizmet etmenin çok güzel bir yolu.” Sözlerini söyledi siyaset için. Fakat bir arkadaşının milletvekilliğine girmesine yardımcı olmak haricinde sonraki dönem aktif siyasette rol almamış.

 80’li yıllara dair bu güzel anlatılarından sonra soru-cevap kısmımıza geçtik. Başarılı bir siyasetçi nasıl olur sorumuza; din, dil, ırk, düşünce farklılığı gözetmeden sevgi içinde olan birey olarak şeklinde cevap verdi. Düşünce farklılığının da demokrasinin var olma sebebi olduğunu da ekledi. “Devlet adamı halkı dinler, devletin ağırbaşlılığı ile çözümlemeye çalışır.” Terörizm nasıl önlenir sorusuna, maddi kaynaklarını kurutarak şeklinde cevap verdi.

Tea Talks Ankara ekibi olarak belki de Ankara’nın en farklı olan görüşmemizden oldukça mutlu bir şekilde ayrıldık. Karnımız tok bir şekilde günün ikinci görüşmesine doğru yola çıktık. Hoş ve bilgilendirici sohbeti için Metin Bey’e tekrardan teşekkür ederiz.

Yazar: İrem Karacan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir