Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan

26 Mayıs 2014 günü saat 14:00’de Eczacıbaşı CEO’su Erdal Karamercan’ın toplantıya katılanların hayatlarında yeni bir sayfa açmasına vesile olacağı görüşmenin ilk adımını mimarinin ve estetiğin güzel bir örneği olan Kanyon Ofis binasına atarak başladık. Muhteşem manzaranın cezbedici görünümü ve güleryüzlü, aynı zamanda sempatik bir ekip tarafından karşılandık. Karşılamadan sonra görüşme odasına geçtik ve insan kaynakları departmanını temsilen İlke Kılıç Hanım bizi içtenlikle ağırladı ve güzel bir sohbetin ardından Erdal Bey görüşme odasına giriş yaptı. Teker teker hepimizle tokalaşması, insanlara ve bireylere olan saygısını açıklıyordu. Kendinden emin bakışları ve mizahıyla eğlenceli bir giriş oldu. Ekibimizi temsilen Deniz arkadaşımız  kulübümüz hakkında bilgi aktardı ve genel toplantı akışından bahsetti. Bunun üzerine Erdal bey can alıcı bir soruyla karşımıza çıktı; odadaki herkesin gerçek isteği ileride bir gün CEO olmak mıydı? Çoğumuzun  aklında yatan buydu  ama Erdal bey kalbimizdeki düşünceyi merak etmişti, acaba mantık ve kalbin gerçekten örtüşebildiği bir iş mi istiyorduk?

Sohbetimize Erdal Bey’in kendi ağzından hayatını dinleyerek devam ettik. Bu noktaya nasıl geldiğini, kişisel yapısını, olaylara bakış açısını ve en önemlisi dünyaya bakış açısını öğrendik. Kendisi sosyal yaşamın, hırs ve akılcı çalışmanın öneminden, hayatı hakkındaki aldığı kritik kararlardan ve bunların nedenlerinden söz etti. Daha sonra Eczacıbaşı Holding’e giriş ve o dönemki koşullardan; Türkiye’nin dış ticareti, ihracat teşvikleri, kendisinin görev aldığı farklı departmanlar vb. önemli geçiş dönemleri hakkında sohbetimizi sürdürdük. Erdal Bey’in aynı topluluk içerisinde uzman olmamasına karşın farklı sektörlerde çalışması ve bu sektörlerde kendisine verilen büyük projeleri başarıyla bitirmesi kendini geliştirmeye açık, çok yönlü, mantık çerçevesinde hareket eden ve iş bitirici kararlar alabilen yapıda bir birey olduğunu anlamamızı sağladı.

Arkadaşımızdan gelen “Bir ekibi yönetmek için olmazsa olmaz şey nedir?” sorusu üzerine Erdal Bey bize çok önemli bir noktaya değinerek “Duygusal Zeka” kavramını tanımladı. İnsandan insana fark gösteren zeka katsayısı ne kadar önemliyse duygusal zeka da bir işteki ekip elemanlarına liderlik etmek, onları bir arada tutmak ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak için o kadar önemlidir. Kendisi bize ve  bu blogu okuyan arkadaşlarımıza duygusal zeka konusu üzerine Dr.Daniel Goleman’ın ve Acar Baltaş’ın kitaplarını ve yazılarını okumamızı şiddetle tavsiye etti. Bu konu hakkında Erdal Bey’in referansıyla şunları söyleyebiliriz; bir ekipte veya ikili herhangi bir ilişkide duyguları yönetebilmek ve kontrol altında tutabilmek çok önemlidir ve insanların birbirlerini anlaması ’empati’ yoluyla gerçekleştirilebilen bir şeydir. Bu şekilde insanlar tek taraflı çıkarcılıktan çok karşılıklı kazanç yolunu benimser ve daha verimli aynı zamanda da huzurlu bir ortam yaratılmış olur.

Sözü geçen bir önemli olay da ‘dış motivasyon’ dur. Erdal Bey’in bu konudaki yaklaşımı oldukça realist. Dış motivasyon abartılmadan gerektiği yerde ve zamanda yapılması gereken ufak bir destek olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle günlük hayattan söz edecek olursak elde ettiğimiz her başarıdan sonra anne-babamızdan duyacağımız bir ‘aferin’ bizi memnun edebilir. Fakat, bunlar bizi ileride işin içinden çıkılamayacak bir duygusal boşluğa ve tatminsizliğe sürükleyebilir çünkü hayatta kimse bizi desteklemek zorunda değildir. İnsan kendi kendini motive edebilmelidir ki başarıya daha koylaca ulaşabilsin ve ayakları üzerinde durabilmelidir ki hayatını sürdürebilsin.

Eşitliğin dağılımı konusunda çok önemli bir noktaya değinen Erdal Bey bize sosyal sorumluluk adına kadınlara destek amaçlı oluşturulan Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın toplumdaki sosyal gelişim hedeflerinin nasıl ve hangi yönde ilerleyeceği konusunda da bilgi aktardı. Bu kapsamda kadının statüsünün gösterilmesi, cemiyet hayatı desteği ve yaşam, öğretim, iş hayatı vb. gibi alanlarda 50-50 eşitliğin sağlanmasının öneminde bahsedildi. Erdal Bey bu ortamın sağlanması için de pozitif ayrımcılığın yapılması gerektiğinden söz etti.

Bu güzel sohbetin ardından Erdal Bey ve arkadaşlarımla beraber bir fotoğraf çekildik. Çekim sırasında ve sonrasındaki kısa süreçte de Erdal Bey’in mizahıyla ve sıcakkanlılığıyla güzel bir vakit geçirdik. Daha sonra kendisine, İlke Hanım’a ve bu görüşmeyi gerçekleştirmemize yardımcı olanlara teşekkürlerimizi sunarak Eczacıbaşı Holding Kanyon Ofis’ten ayrıldık.

                                                                                              Umut GÖNÜLKIRMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir