Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı

 “İnsanın hayatının son on dakikasında kendisine sorması gereken tek bir soru var: Değdi mi?”

 15 Ekim Salı günü dönemin ilk görüşmelerinden birini Türkiye’nin köklü şirketlerinden olan Eczacıbaşı’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Faruk Eczacıbaşı ile gerçekleştirdik.

 Bizimle görüşmekten çok mutlu olduğunu belirten Faruk Bey konuşmasına hayat hikayesini anlatarak başladı. İstanbul Alman Lisesi’nden sonra Berlin Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan Faruk Bey, Alman kültürü içinde büyümüş. Sonrasında bu kültürün iyi yanlarını hayatına katarak yaşamına uymayan yönleri de değiştirmiş. 1980 yılında, kendini her şeye çok yeni olarak tanımladığı bir dönemde, iş hayatına atılmış. Babası, Nejat Eczacıbaşı, her zaman en aşağıdan başlayıp yetenekleri ile yükselmesi gerektiğini söylermiş. Şirkette ilk fikir ayrılığını yaşayıp da fikrini savunduğunda ne kadar aşağıdan başlarsa başlasın aile bağları nedeniyle karar verme sorumluluğunun kendi omuzlarında olduğunu fark etmiş. İşte o zaman “Doğru karar vermek nedir, haklıysam ne kadar haklı kalabilirim?” diye sorgulamış kendi kendine. Sonuç olarak her zaman ortak bir akıl aramaya karar vermiş Faruk Bey, egonun insanı yanlış kararlara sürükleyen bir etken olduğunu da not etmiş bir kenara. Karar verme sorumluluğunu da üstlendikten sonra değişimin gerekliliği fark etmiş kendisi, en önemli değişimin teknoloji ile ilgili olduğunu söyledi. Hep teknolojinin getirdiği kültür değişimini şirketinde devam ettirmeye çalışmış. Şirketin özünü bozmadan geleceğe hazırladığını söyledi kendisi, bu şekilde de Eczacıbaşı Holding’in e-dönüşüm sürecini yönetmiş. Teknolojiyle ilgili olduğunu anladığımız Faruk Bey aynı zamanda teknolojide davranış değişikliğinin neler olması gerektiğini temel alan Türkiye Bilişim Vakfının da başkanlığını yürütüyor.

 Hayat hikayesini bu şekilde bitirdikten sonra biraz da bizim merak ettiklerimizden bahsetmek istedi Faruk Bey. Bizim sorularımız doğrultusunda öncelikle Türkiye ve küreselleşme hakkında düşündüklerini söyledi: “Memleketinizden aldığınızı memleketinize veriniz.” dedi fakat sonrasında ekledi “Yaptığınız işe bakarken de Türkiye’de değil dünyada ne kadar tek olduğunuza bakın.” Küreselleşmenin de durağan olmadığını yalnızca boyut değiştirebileceğini söyledi. Türkiye’nin yerli rüzgarlarından çıkıp küreselleşmeyi takip etmesini temenni ettiğini belirtti. Burada da görevi bize verdi. Türkiye’de bir eksik olarak gördüğü hoşgörüyü, kendi neslinin kucaklamayı başaramadığını ve bizim gibi parlak gençlerin ise buna bir dur deyip bir ödev olarak hoşgörüyü kucaklamamızı rica ettiğini söyledi. Daha sonra verdiği zor kararlara ve riskli zamanlara geldi konu. Risk dağıtımının ve parayı yönlendirmenin iş hayatında önemli basamaklar olduğunu fakat buna rağmen de zor zamanlar olabileceğini anlattı. Sonra da bir örnek verdi bize: 80’li yıllarda ithalat yapma hakkı ülkede yeniden serbest olunca çok zor zamanlar geçirmişler; pazarda yeni rakipler varmış, ülke ekonomisi kötüymüş ve kamyonlar dolusu ürün fabrika kapılarında bekliyormuş ama tüm bunlara rağmen çizgisinden çıkmamış Eczacıbaşı. Zor kararlar vermeleri gerekmiş, zaman zaman çok düşünmek zorunda kalmışlar bu kararları ama hep saygılı olmuşlar kararlarına. Faruk Bey diyor ki: Akşam başınızı yastığa koyduğunuzda uyuyabiliyorsanız, vicdanen rahatsanız ve uykularınız kaçmıyorsa en büyük huzur budur. Geriye kalan her şey hallolur. Son olarak şöyle açıkladı kendisini: “Ben beni yapan özelliklerle bugüne geldim. Bazen kısa kibrit çöpünü çektim, yanlış kararlar da verdim. Mümkün olduğunu kadar yapıcı ve birleştirici olmaya çalıştım ama ne olursa olsun kendi verdiğim kararlara saygılı oldum. Motivasyonum da kararlarımın beni tatmin etmesi oldu.”

 Bize verdiği değerli tavsiyeler, güler yüzü ve kulübümüze hediye ettiği ‘Daha Yeni Başlıyor’ adlı kitabı için Faruk Bey’e tekrardan teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Sıla Özinan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir