Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin

“Görüş ayrılıklarımız, birlik ve beraberliğimize engel olmayacak.”

 

Ankara gezimizin 3. Gününün 4.görüşmesini Ekonomi Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin ile gerçekleştirdik. Sayın Bakan yardımcımızın siyasi kimliğinden, aldığı görevlerden ve Türkiye’nin ekonomik gelişiminden bahsederken verdiği örnekler ışığında çok keyifli ve bilgilendirici bir görüşmeye imza attık.

Her görüşmemizde olduğu gibi öncelikle liderimizin hayat hikâyesini kendi ağzından dinledik. Dokuz Eylül üniversitesi hukuk mezunu olan Fatih Metin, Bolu’da serbest avukatlık yapmış. Siyasi hayata ise AK Parti Bolu kurucu yönetim kurulu üyesi olarak 2001 yılında atılmış. 2003-2007 yılları arasında AK Parti Bolu İl Başkanı,2007-2011 yılları arasında AK Parti Bolu Milletvekilli (23. Dönem), 2009-2011 yılları arasında TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi, 2011-2015 yılları arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış. 2015 yılından beri de Ekonomi Bakan yardımcısı olarak görev yapmakta. Siyasi hayatına avukatlık mesleğinin toplumun her kesimine dokunan bir meslek olması nedeniyle olumlu etkisi olduğunu belirtti. 29 yaşında siyasete atılmasını liseden itibaren başlayan siyaset merakı ve askerlikte iken hissettiği sorumluluk duygusunun etkisiyle olduğunu söyledi. Bu sözlerinin ardından hepimize hayatın her alanında aklımızdan çıkarmamamız gereken bir söz söyledi. “Talepkâr olun, isteyin ve zorlayın. Başarının en önemli adımının hedef belirlemek olduğunu vurguladı. Aynı zamanda bu yapmış olduğumuz görüşmelerin, liderleri dinlemenin çok katkısı olduğunu ve başarı hikâyelerini dinlemenin kendi başarı hikâyemizi oluşturmamızda büyük etken oynayabileceğinin farkında olmamızı öğütledi.

İhracat hakkında gelen soruya ihracatın 5 altın elementinden bahsederek yanıt verdi: Ar-ge, tasarım, inovasyon, markalaşma, girişimcilik. Bu ögelerin katma değer sağladığını ve bu yönde birçok çalışmalarda bulunulduğunu söyledi. Yüksek teknolojiyi yakalama potansiyelimizin genç nüfus sayesinde çok güçlü olduğunu söylerken yeni kurulan Gebze teknoloji merkezinden de bahsetti. Özellikle yazılım sektörüne yatırımlara yüksek teşvik bulunduğunu vurguladı. Ülkemizin geleceğinin 2 temel maddeye bağlı olduğunu belirtti. “Birlik beraberlik ve çok çalışmak.” Görüş ayrılıklarının asla birlik beraberliğimizi bozmaması gerektiği ve fikirlere saygı duymamızı söylerken en iyiye ulaşma yolunun çok ama çok çalışmaktan geçtiğini vurguladı. Enerji, teknoloji ve ilaç sektörlerinde halen kat edilmesi gereken yollar olduğunu belirtti.

Yaklaşık 2 saat süren bu görüşme bizim için çok keyifli ve aydınlatıcıydı. Sayın Bakan Yardımcımıza yoğun programında bize zaman ayırmasından ve deneyimlerini bizlerle paylaşmasından dolayı çok teşekkür ederiz.

Yazar: Zeynep Tandoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir