EnerjiSA CEO’su Ziya Erdem

 

“Hayatın belli evrelerinden geçmeden bir yere gelirsen, batarsın.”

 

Tea Talks with CEOs Kulübü olarak, yurt içindeki CEO’ları tanımaya devam ediyoruz.

Geniş bir araştırmadan sonra sektörlerinde liderlik konumuna gelmiş olan değerli isimlerle deneyimlerini, hayat hikayelerini ve bu yolda karşılaştıkları zorlukları dinlemek için bir araya geldik. Belki de geleceğin liderleri olarak yaşamadan göremeyeceğimiz detayları bu değerli insanlardan bizzat öğrenmek inanılmaz değerli bir deneyimdi. Bu görüşmelerden biri de EnerjiSA CEO’su Ziya Erdem ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeydi. Kulübümüzden özenle seçilmiş 15 kişi ile birlikte sayın Ziya Erdem’i Sabancı Center’daki makamında ziyaret ettik.

Ziya Erdem aslen işletme mezunu olmasına rağmen bilgisayar ve kodlama konularında da ileri seviye bir eğitim almıştır. Üniversite eğitimine ek olarak yüksek lisans ve MBA eğitimlerini de CV’sine eklemiştir. İş hayatına yönetim kurulu üyesi olarak başlamış ve hayatı boyunca değerli şirketlerin liderliğini yapmıştır. Görüşmeye geçecek olursak, Ziya Erdem bizleri oldukça misafirperver bir şekilde karşıladı ve ağırladı. Şirketin toplantı odasına geçtikten sonra kulübümüzün adına da uyarak çaylarımızı aldık ve bu değerli çay sohbetine başladık.

Sohbetimize, kulübümüzü liderimize tanıtarak başladık. Sonrasında Ziya Erdem’in hayat hikayesini dinlemeye başladık. Hayat hikayesini dinlerken bize altın pahasında öğütlerde bulundu. Örneklendirmek gerekirse, aile veya tanıdık aracılığı ile iş yapılmayacağını söyledi. Ayrıca iş hayatına yönetim kurulu üyesi olarak başlayan Ziya Erdem; alt pozisyonda tecrübe kazanmadan başa gelmenin doğru olmadığını ve kendisinin de üniversiteden mezun olduktan sonra aile şirketinin başına gelmemiş olmasını dilediğini belirtti.

Ziya Erdem’in hayat hikayesini dinledikten sonra soru cevap bölümüne geçtik. Yine bu bölümde de çok önemli bilgiler edindik ve Ziya Erdem büyük bir içtenlikle sorularımızı cevapladı. Liderlik vasıflarının doğruları fark edebildiğin sürece öğrenilebileceğini ve liderlerin kişisel egolarını bir kenara bırakıp kurumsal egoyu ortaya koymaları gerektiğini, çünkü liderlerin yön veren insanlar olduğundan bahsetti. Global olmayacak hiçbir işe imza atmamamızı önerdi. Bunun yanı sıra, birçok öğrencinin kafasında olan master eğitimi üniversiteden hemen sonra mı alınmalı yoksa iş hayatında tecrübe kazandıktan sonra mı alınmalı sorusuna; iş hayatından sonra cevabını vererek iş hayatını görmeden alınan master eğitimin bir faydası olmayacağını söyleyerek açıkladı. İşine âşık olmaman gerektiğini, işine iş gibi bakıp gerektiğinde işten vazgeçmeyi bilmenin işletmenin en önemli kuralı olduğunu vurguladı. Hazır fırsatını bulmuşken enerji konusundaki sorularımızı da yönlendirdik. Enerjinin inovasyon ve yaratıcılıktan oluştuğundan bahseden Ziya Erdem, enerji ve telekomünikasyon sektörlerinin

ikisinin de network olması nedeniyle günün birinde birleşeceklerini söylemesi ile hepimizin ilgisini ve dikkatini çekti. Enerji piyasasının serbestleşmesi üzerinde dönen tartışmalar hakkındaki düşüncesini piyasanın serbest olması gerektiği şeklinde açıklayarak enerji sektörünün yatırım gerektiren bir sektör olduğunu ve regüle piyasanın devletin enerji üretmesini engellediğini de ekleyerek düşüncesini destekledi. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz bu değerli görüşmenin; hem hayata bakış açımız için hem de ilerdeki iş hayatımız için bize çok önemli bir rehber olacağına eminiz.

Görüşme sonrasında da hep birlikte fotoğraf çektirip bu görüşmeyi de unutulmaz anılarımız arasına ekledik. Kendisine ve ekibine bizi kabul ettiği ve bu mükemmel deneyimi kazanmamıza sağladıkları destek için çok teşekkür ediyoruz.

Hazırlayan: Pelin Çakar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir