EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz

“Farklı düşünmekten asla korkmayın, Farklı düşünmek bizi bir adım ileriye götürür.”

Ankara gezimizin 3. Günü olan 4 Nisan Çarşamba gününün üçüncü görüşmesini EPDK başkanı Sayın Mustafa Yılmaz ile gerçekleştirdik. Enerji sektöründe Türkiye’nin güncel durumu hakkında, genel olarak enerji piyasası hakkında bilgiler öğrenirken, Mustafa Bey’in mütevazı ve espritüel kişiliği sayesinde oldukça neşeli ve keyifli bir görüşme gerçekleştirmiş olduk.

Başkanımız sohbetimize genellikle olduğu gibi hayat hikâyesini anlatarak başladı. Antep doğumlu olan Mustafa Bey’in 18 kardeşi varmış. Kardeş sayısının bu kadar fazla olması, çocukluğunu yaşamasına sebebiyet vermiş. Hukuk fakültesi mezunuymuş ve 14-15 sene boyunca özel sektörde çalışmış. Petrol sektöründe avukatlık yapmış. Hayata dürüst başlamanın önemini, “Kariyer planlaması yeterli olamayabiliyor, bulunduğun işi içten ve samimi bir şekilde yapmalısın.” Sözleriyle vurguluyor. Karşımızdaki insana karşı kıskanç olmamamız ve düşünceli olmamız gerektiğini ise; “Karşındakinin yerinde olsaydın, sen ondan ne istiyorsan onu yap.”, “Güzellikler paylaştıkça artan değerlerdir.” Sözleriyle belirtiyor. Bi işin olup olmamasında nasip olup olmamasının önemli olduğunu, hep daha dezavantajlı insanları düşünmemiz gerektiğini söylüyor. “Şikâyetten çok bulunduğumuz ana teşekkür etmeye çalışın.” EPDK’nın özelliğinin de aile ortamına sahip olması olduğunu da ekliyor.

Sohbetimize enerji sektörüyle devam ettiğimizde ise; sabit bir kaynak yoksa yenilenebilir enerjinin kesintisiz olmasının gerektiğini söylüyor Mustafa Bey. “Gelişen bir ülkede sırtınızı rüzgâr enerjisine dayayamazsınız, rüzgâr durduğu takdirde enerji gider.” diyerek başka bir ekonomik kaynağın gerekliliğinden bahsediyor. Nükleer enerji hakkında ise, nükleer enerji sağlıksız düşüncesine sahip olanlara karşılık “Faydalı olan bir şey varsa mutlaka zararı da vardır.” Sözlerini söylüyor. Ekonomik büyüme ile zihinsel büyümenin aynı hızda olmadığını, nükleer enerji için de zihinsel olarak hazır olunmadığını da ekliyor.

Başkanımızın vermiş olduğu son bir öğütle de görüşmemizi tamamlıyoruz: “Farklı düşünmekten korkmayın. Makine gibi aynı şeyleri düşünürsek ileri gidemeyiz.”

 Tea Talks Ankara ekibi olarak son derece mutlu bir şekilde ayrıldığımız bu güzel görüşme için Mustafa Bey’e tekrardan teşekkür ediyoruz.

Yazar: Zeynep Tandoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir