Gürsel Turizm CEO’su Levent Birant

“Değişiklik yapabildiğin ölçüde varsın.”

20 Kasım Çarşamba günü Gürsel Turizm’in CEO’su Levent Birant’la bir görüşme gerçekleştirdik. Levent Bey sayesinde turizm sektörü hakkında bilgi edinmiş olduk. Kendisinin güler yüzü ve samimi sohbeti ile harika bir görüşme gerçekleştirdik.

Görüşmemize, her zamanki gibi liderimizin hayat hikayesini dinleyerek başladık. 1960 yılında Ankara’da doğan Levent Birant, Haydarpaşa Lisesine başladığı seneyi hayatının dönüm noktası olarak görmekte. Lise birinci sınıfta çoğu dersi zayıf gelince, Levent Bey ailesine okumak istemediğini bildirmiştir. Bireysel şehirler arası taşımacılık işi yapan babası Levent Bey’i yoğun bir şekilde yanında çalıştırmış. Bu yoğun çalışmayla birlikte Levent Beyin eğitim hayatını noktalama kararı son bulmuş, Haydar Paşa Lisesini bitirmesinin ardından Afyon Mali Bilimler Fakültesi’nde 2 sene okuyup Marmara Üniversitesi Mali Bilimler Fakültesine yatay geçiş yapmıştır. 1984 senesinde ilk kurumsal şirketini abisiyle birlikte kuran Levent Bey, 1992 yılında da sektörün ilk birliğinin kurucularından biri olmuş. Aynı zamanda 2003 yılının Gürsel turizm adına önemli bir yıl olduğunu belirtti. Levent Bey’e göre şirketin en güçlü yönlerinin insan kaynağı ve teknoloji olduğunu söyledi. Gürsel Turizm 7 senedir uluslar arası arenada da boy göstermekte, Özbekistan’da ve Fas’ta projeler hazırlanmaktaymış. Almanya’da Türk araç ve teknolojileri kullanılmaktaymış. Değişikliğin önemini “Değişmeyeni değiştirirler” ve “Değişiklik yapabildiğin ölçüde varsın” sözleriyle vurguladı.

Şirket ve kendisiyle ilgili genel olarak bu bilgileri verdikten sonra görüşmemizin soru cevap kısmına geçtik. İlk olarak ekonomik anlamda büyümenin nasıl gerçekleştiği sorumuzu yönelttik. Levent Bey bu sorumuza karşılık  eski büyüme trendlerini yakalamanın mümkün olmadığını sektörün büyümesiyle birlikte ya da işini yapamayanların çekilmesiyle oluşan boşluk sayesinde büyüyebileceklerini söyledi. Başarısının anahtarını sorduğumuzda, doğru zamanda doğru kişiyle doğru iş yapmanın onu başarıya ulaştırdığını söyleyen Levent Bey, erken yaşta işe başlamasının başarısına olan katkısını ise ‘’erken kalkan erken yol alır’’ sözüyle belirtti. Kurucularından biri olduğu İstanbul Toplu Taşımacılar Birliği Derneği’nin şirkete ne gibi yararlarının olduğunu sorduk. ’”İstanbul’da 66 bin araçtan bahsediyoruz ve bunlar büyük sayılar. Dernek sayesinde kamu otoritesi üzerinde haklarımızı koruyabiliyoruz. Ayrıca yakıt ve arak alımında da avantaj yaratıyor.’’. Yurt içi ve yurt dışında çalışmanın ortaya çıkardığı sorunları sorduğumuzda ise, yurt içini tecrübeden ötürü daha kolay yönetebildiklerini belirtti. ‘’Yurt dışında karşımızda dünya devleri var ancak bizim de hızlı balık olmamızdan dolayı avantajımız var’

’Bu güzel görüşmeden Tea Talks ekibi olarak mutlu bir şekilde ayrıldık. Misafirperverliği ve güzel sohbeti için Levent Bey’e tekrardan teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Dilara Kıncı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir