Janssen CEO’su Asgar Rangoonwala

 7 Nisan 2014 Çarşamba günü Janssen CEO’su  Asgar Rangoonwala ile yaklaşık iki saat süren çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Görüşmeye katılan herkes çok keyif aldı ancak benim için bu görüşmenin yeri ayrıydı. Bu görüşme katıldığım ilk görüşmeydi ve Asgar Rangoonwala gibi çok önemli bir isimle olması bana ayrı bir heyecan katıyordu.

                Janssen , Johnson and Johnson bünyesinde olan bir ilaç firması.Ürünlerini hayatımızın her alanında gördüğümüz Johnson and Johnson gibi önemli bir şirketin bünyesinde bulunması bile Janssen’e ayrı bir önem kazandırıyor. Janssen ilaç sektöründeki lider firmalardan biri ve CEO ’su Asgar Rangoonwala da işinde çok başarılı aynı zamanda çok da mütevazi bir insan.

                Saat 10:00 civarı Johnson and Johnson ’a ilk adım attığımız andan itibaren bizi çok güleryüzlü bir personel karşıladı. Biraz erken geldiğimiz için beklememiz gerekiyordu ve plazanın giriş katındaki cafe de bizi misafir ettiler. Keyifli bir bekleyişin ardından yine güler yüzlülükle toplantı odasına alındık. Janssen’ın insan kaynakları müdürü ile  Asgar Bey gelene kadar sohbet  ettik. İTÜ endüstri mühendiliği mezunu olduğunu ve insan kaynaklarında çalışana kadar bir çok bölümde deneyim edindiğinden bahsetti. Bir İK çalışanının her bölüm hakkında bilgisinin olması gerektiğini aynı zamanda bizim de kariyerimizi şekillendirirken birçok departmanda deneyim edinmemizi önerdi. Bu kısa ve hoş sohbetin ardından Asgar Rangoowala tüm sempatisi ve alçakgönüllülüğü ile salona girdi. Bizi çok hoş karşıladı ve fotoğraf çeken beyle yaptığı ufak espriler kendisinin ne kadar sıcakkanlı biri olduğu konusunda işaretti.

                Biz kısaca kulübümüzü tanıttıktan sonra Asgar Bey bize hayatını anlatmaya başladı. Kendisi Alman ve Frankfurt Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarında çok sosyal olduğunu ve spora çok fazla vakit ayırdığından bahsetti. Biyoloji bölümünü biyolojiyi sevdiği ve okumasının kolay olacağını düşündüğü için seçmiş. Rahat ve sosyal bir eğitim hayatının ardından iş hayatına atılmış  ve başarılı bir şekilde yükselerek bugunkü konumuna ulaşmış.

                Kendisi ilk başta Türkiye hakkında ön yargılara sahipmiş ancak burayı gelip görünce Türkiye’yi çok sevmiş. Şu an eşi ve üç çocuğuyla İstanbul’da yaşıyor. Türklerle çalışmanın çok rahat olduğunu ve şu anki işinden ve çalışma arkadaşlarından çok memnun olduğundan bahsetti. Asgar Rangoowala kesinlikle tepeden yönetmeye çalışan sert yöneticilerden değil. Tüm çalışanlarla çok güzel ilişkileri var. Kapısı her zaman açık ve aynı zamanda çok alçak gönüllü.

                Kariyerin sürekli yükselişte olması gerektiğini savunmuyor. Bize sürekli kendimizi geliştirmemizi ve herkesden bir şeyler öğrenmemizi öğütledi. Kariyerimizde yatay hareketlerde de bulunarak birçok açıdan kendimizi geliştirmemizi önerdi. Sadece bir alana odaklanıp orda sürekli yükselmeye çalışmanın çok da sağlıklı olmadığından söz etti.

                Janssen bir ilaç firması ve ilaç sektörü hakkında da sohbette bulunduk.  İlaç sektöründe  hayatta kalabilmek için araştırma ve inavasyona ne kadar önem verdiklerinden bahsetti. Eğer ki sürekli daha iyi olmayı başaramazlarsa ilaç sektöründe tuttunamayacaklarından ve bu sebeple inavasyona önemli bir bütçe ayırdıklarını söyledi. Tabi bunun çok büyük bir risk olduğunu ve her sene kendilerini yenilemezlerse sektörde geri kalma tehlikeleri olduğundan bahsetti.

Asgar Rangoonwala ile yaptığımız görüşme çok verimli geçti . Onun deneyimlerinden çok şey  öğrendik. Aynı zaman da bir yöneticinin ne kadar alçakgönüllü olabileceğini gördük. Herkese çok nazik ve arkadaşça davranıyordu ve esnek bir çalışma hayatı yaratmanın önemini her seferinde vurguladı. Benim için de ilk görüşmem olması sebebiyle  ayrı bir yere sahipti. Benim için hep çok öğretici ve hoş bir deneyim olarak kalacak. Bizimle görüşmeyi kabul ettiği için Asgar Rangoowala’ ya çok teşekkür ederiz.

 

SİMGE CEYHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir