Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık

‘İnsan özünde iyi bir varlıktır, sadece bu iyiyi ortaya çıkarmak için çabalamak gerekir.’

 

6 Mart Çarşamba günü Kızılay Genel Başkanı Sayın Kerem Kınık ile fazlasıyla verimli bir o kadar da eğlenceli bir görüşme geçirdik.

Görüşmemiz Kerem Bey’in kendisinden hayat hikayesini dinlememizle başladı. 1970 yılında Malatya’da doğmuş ve liseyi de burada mühendis olmayı planladığı bir Teknik Lise’den mezun olarak bitirmiş. Planlarının aksine İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanan Kerem Bey diş hekimi olan eşiyle de bu sırada üniversitede tanışmış. Tıp fakültesini bitirip Amasya’da mecburi hizmetini tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı olarak çalışmaya başlamış. Bu göreve İstanbul’un susuzluk, çöp ve altyapı gibi sorunlarla boğuştuğu yıllarda geldiğini vurgulayan Kerem Bey, bu nedenle kurumsal yapıyı güçlendirmek için birçok projeye imza atmış. Daha sonradan özel sektöre geçen Kerem Kınık öğrenciliğinden beri gönüllü işlerle ilgilendiğinden Yeryüzü Doktorları organizasyonunun kuruluşunda yer almış ve ilerleyen zamanlarda üyelik, genel başkanlık da yapmış. Burada gönüllü olarak çalıştığı esnada birçok savaş bölgesine ve ülkeye gidip yüzlerce insana yardım etmiş. Kerem Bey’in Kızılay ile yolu ise 2004 yılında Bayrampaşa’da üye olmasıyla kesişmiş. Kızılay’ın 99 depreminden sonra yönetiminde çalkalanmalar başlaması 2013-2014 yıllarına kadar sürmüş ve bu kaostan sonra yönetime aday olmuş ve seçilmiş.  Kızılay’ı ‘bir dernek değil bir hareket’ olarak değerlendiren Kerem Bey bu kurum hakkında ‘Bu kurum katamaron gibi bir kurum, iyi yönetemezseniz döndüremezsiniz’ diyerek konuşmasını bitirdi.

Kerem Bey’in hayat hikayesini kendisinden dinledikten sonra görüşmemize sorularımızla devam ettik. İlk sorumuz ‘Ülkemizde çok fazla iyi niyetli, merhametli insan var. Bu insanların sizlerle yeterince buluştuğunu ve size yeterince destek olduğunu düşünüyor musunuz, eğer düşünmüyorsanız sizce bunun ne gibi nedenleri var?’ oldu. Kerem Bey açıkçası insanların yeterli desteğini sağladıklarını düşünmüyordu. Bir sivil toplum hareketi için gönüllülüğün çok önemli olduğunu ve ancak böyle desteğin artabileceğini ‘gönüllülüğün bir kurum olması gerekiyor’ sözüyle destekledi. Japonya-JICA gibi yurtdışından örnekler veren Kerem Kınık, Türkiye’deki insanların potansiyelinin yüksek olduğunu fakat bunu kullanamadıklarını belirtti. İkinci sorumuz birincisiyle bağlantılı olarak ‘toplumdaki her bireyi sosyal hizmet çalışmalarına duyarlı hale getirmek için yapılması gereken çalışmalar nelerdir?’ oldu. Kerem Bey’e göre gönüllülük işi çocukluktan başlıyordu. İnsanın doğuştan iyi bir varlık olduğunu ve çocukluktan itibaren eğitimlerle bir kültür oluşturmanın gerektiğini söyledi. ‘İnsan kendisini, kendi varlığını tanımalı, insan insanı tanımalı. Ontolojik nedenselliğimiz değerimizi veriyor fakat insan ancak ve ancak toplumda yarattığı değerle bir varlıktır’ diyen Kerem Kınık aslında toplum adına yapılan bu çalışmaların insanın kendi kişisel gelişimi için de ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Zaman ve gönüllülük ilişkisi hakkında söylediklerine değinmesek olmaz. ‘Zaman insanın ömür sermayesidir. Şimdilerde herkesin dilinde ‘zaman öldürmek’ gibi bir kavram var, insan en değerli şeyini neden öldürür? İnsan hayatı ıskalamamalı ve aktif iyi olmalı, bu zamanlarını öldürmek yerine böyle işler için kullanmalı’ diyerek bizi derinden etkiledi. Görüşmenin ilerleyen saatlerinde çocuklar üzerinde sivil toplum eğitimi konusunda yaptıkları çalışmalara değindi. Dördüncü sınıf öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı ile anlaşmalı olarak bir ‘güvenli yaşam kültürü’ müfredatı başlatmışlar. Anaokullarında ise yapılan çeşitli simülasyonlar ve oyunlarla çocukların Kızılay ile erken tanışması sağlanmaya çalışılıyormuş.

Kerem Bey konuşmasının sonlarına doğru yaptıkları işte motivasyon ve enerjinin çok önemli olduğundan bahsetti. Bir işe gönül verilirse  her şeyin çok kolay olacağını da şu sözleriyle destekledi: ‘Bir şeyi öğrenmek için günlük 15 dakikanızı ayırın, 1 yıl sonra dünyada o şeyi bilen en iyi 100 insandan biri olursunuz.’

Bizim için çok eğitici bir o kadar da keyifli olan bu görüşme bittiğinde hepimiz böyle değerli bir insanı tanıma fırsatına eriştiğimiz için çok mutluyduk. Bu güzel görüşme için Kerem Bey’e çok teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Asuman Aslı Sivri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir