Koçfinans CEO’su Yeşim Pınar Kitapçı

“Meraklı ol, Öğrenmeye açık ol, Iş birlikçi ol.”

8 Ekim Salı günü yeni dönemimizin ilk görüşmesini Koçfinans CEO’su Yeşim Pınar Kitapçı ile gerçekleştirdik. Görüşmemize öncelikle liderimizin görev aldığı şirket Koçfinansı, finansman şirketlerinin dinamiğini ve leasing şirketleri ile arasında farkları dinleyerek başladık. Sonrasında liderimizin hayat hikayesini kendi cümleleri ile dinledik. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olan Pınar Hanım devamında master programını tercih etmemiş sonrasında ise 2016 yılında Harvard Business School’da Advanced Management Program eğitimini almış. 2 çocuk annesi olan Pınar Hanım aynı zamanda 2018 yılında Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su arasında yer almış. 

Kendisi profesyonel iş hayatına 1992 yılında Tofaş’ta başlamış. Sonrasında otomotiv sektöründe başladığı kariyerinin kendisi için uygun bir yol olmadığına karar verip konfor alanının dışına çıkmayı tercih ederek 1995 yılında kariyerine Koç Finansman A.Ş.’de görev alarak devam etmiş. Kendisi o dönemki tecrübelerinden yola çıkarak bizlere Mevlana’dan bir alıntı yaparak altın değerinde bir tavsiyede bulundu: “Sen yola çık, yol sana görünür.” Çeşitli pozisyonlarda görev aldığı Koçfinans’da 2010 yılında Koç Fiat Kredi Finansman A.Ş.’ye Genel Müdürlük pozisyonuna geçmiş. Onun ağzından tecrübelerini dinlerken gerek şirket içinde gerek kendi hayatında yaşadığı zorlukların karşısında yılmadan durduğunu ve çok sıkı bir çalışma disiplininin içinde olduğunu gözlemledik.  Liderimizin bizlere deneyimlerinden yola çıkarak birçok değerli tavsiyelerde de bulundu, her zaman takım oyuncusu olarak hareket etmemizi, elimizden geldiğince aktif olmamızı ve projelerde yer almamızı önerdi ve 3 değerden asla sapmamamız gerektiğini öğütledi; Meraklı olmak, öğrenmeye açık olmak ve insanlarla iş birliği içinde olmak.

Şirket ve kendisiyle ilgili sohbetimizin ardından görüşmemizin soru cevap kısmına geçtik. Liderimize gelecekle ilgili hayallerinin ve projelerinin neler olduğunu sorduk. Kendisi bize cevap olarak daha çok dijitalleşmek istediğini, şirketi geleceğimizin dünyasına hazırlamak adına tam dijitalleşmeyi hedeflediğini belirtti. Daha sonrasında kendisine iş hayatında yaptığı en büyük hatayı ve bunun ona neler kattığını sorduk.En büyük hatası olarak zamanında bulunduğu bir projenin sorumluluğu altındayken bütünsel bakış açısına kapılmak olduğunu vurgulayarak bu deneyiminin sonraki büyük projelerinde parçala ve yönet stratejisini benimsemesini sağladığını açıkladı.

Bu güzel görüşmeden Tea Talks ekibi olarak mutlu bir şekilde ayrıldık. Misafirperverliği ve güzel sohbeti için Pınar Hanım’a tekrardan teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Yiğit Beken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir