KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan

“Terfi ve para takip etmekle gelmiyor; siz işinizle ilgilendikçe onlar sizin kapınızı çalar.” 

24 Ekim Perşembe günü Türkiye’nin önde gelen denetim, vergi ve danışmanlık hizmeti sağlayıcılarından olan KPMG’nin Kıdemli Ortak ve Türkiye Başkan’ı Murat Alsan ile görüşmemize gittik. Görüşmemiz moderatörümüz Mertcan Kırcelli’nin kısaca kulübümüzü tanıtması sonrasındaysa bir Tea Talks with CEO’s klasiği olan liderimizin hayatını araştırmalarımızda bulamayacağımız şekilde kendisinden dinlememiz ile başladı. Liderimiz hayatı ve triatlona olan ilgisinden bahsettikten sonra sorularımızı sormaya başladık. 

İlk sorumuzu uzun yılar boyunca aynı şirkette önemli karar vermiş bir yönetici olan liderimize “Başka bir şirkette çalışsaydınız farklı kararlar veriri miydiniz?” şeklinde sorduk. Cevap olarak bizlere farklı kararlar vermeyeceğini, bir yöneticinin kendi değerleriyle karar vermesi gerektiğini söyledi. Bizler ilk sorularımızı sorarken bizler için çay ikramı yapıldı. Bu sırada zaman zaman 7/24 çalışması gerektiğinde kendisini ve şimdilerde ekiplerini nasıl motive ettiğini sorduk. Başarı isteğinin en büyük motivasyon kaynağı olduğunu, bunun para isteğine benzemediğini söylerken, Murat Bey aynı zamanda çalışma ekiplerinin önemini vurguladı. Bu yoğun çalışma dönemlerinde zaman yönetimini nasıl yaptıklarını sorduk. Denge kurmanın çok önemli olduğunu bizlere paylaştıktan sonra bize nasıl listeleme yaptığını anlattı. Daha sonra ise “Şirket kültürlerini nasıl tanımlarsınız?” sorduk. Global öncelikleri olduğunu belirttikten sonra KPMG’deki arkadaşlıklarının çok önemli olduğunu söyledi, birçok danışma şirketi hakkında insanların belli sözler söylediğini KPMG için ise “Nice Guys” dendiğini paylaştı liderimiz ve sorumuzla ilgili son olarak “Şirket olarak yarı kamusal bir iş yaptığımızın farkındayız.” dedi. 

Kişisel sorularımızın ardından liderimize şirket hakkında sorular da yönelttik. Rakip firmalardan farklı olarak çalışanlarını seçmeye ve eğitmeye çok zaman ayırdıklarını, dünyanın her yerinden bilgili danışmanlarla çalıştıklarını ve bilginin çok değerli olduğunu söyleyen liderimiz, birlikte çalıştıkları seçkin müşteri grubunun şirketlerinin büyümesinde çok büyük katkıları olduğunu, nasıl arkadaşlarımız bizleri tanımlıyorsa müşterilerinin de şirketi tanımladığını söyledi. Son sorularımızı da sorduktan sonra liderimiz hepimizle tek tek el sıkışıp, bizlerle fotoğraf çekindi ve böylece KPMG görüşmemiz sona ermiş oldu. Bu güzel görüşme için Murat Alsan Bey’e tekrar çok teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Kaan Sönmez 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir