Levi’s & Dockers Türkiye Genel Müdürü Ersin Arslan

“Günümüzde hata yapmak, lüksten çok bir gerekliliktir.”

 

Levi’s & Dockers Genel Müdürü Sn. Ersin Arslan ile olan görüşmemizi 8 Kasım Perşembe günü gerçekleştirdik. Perakendecilik sektörü hakkında birçok bilgiye ve Ersin Bey’in kişisel tecrübelerine vakıf olduğumuz görüşme bizler için çok faydalıydı.

Görüşmemiz, liderimizin şirketi ve kariyerini anlatması ile başladı. Levi’s ilk jean pantolonu üreten şirketmiş ve direkt olarak halka açılmamış. Şirketin matrix organizasyonu ile yönetilmekte imiş. Bu organizasyonun şirketler için önemine değinen Ersin Bey, kariyerine bilinçsiz bir şekilde başladığını da belirtti. İlk çalıştığı şirket olan FedEx’te ticareti çok iyi öğrendiğini söyledi. Kargoculuk sektörünün çok büyük ve rekabetçi olduğuna değinirken kargoculuğun getir-götür işinden öte bir mühendislik olduğunu söyledi. Daha sonra ise Adidas’a geçen liderimiz orada iş disiplinini öğrendiğini aktardı. Aşırı disiplinin yaratıcılığı kısıtladığını belirtti. Bize bir şirkette 5 yıl çalışıp, şirketin kültürünü öğrendikten sonra farklı kültürler için yeni şirketlere bakmayı öğütleyen liderimiz; beş buçuk yıl sonra Mavi’ye geçmiş. Kariyerinin bu yıllarda yerine oturduğuna değindi, ek olarak problem çözmeyi sevdiğini ve negatif sonuçları görüp ders çıkartmanın gerekliliğini vurguladı bizim için. Ayrıca iş geliştirme tarafının ve iletişim yeteneklerinin kuvvetli olduğuna değindi. Paranın nasıl yönetileceğini öğrenmemizi öğütledi. Geçmişten aldığı dersi ise şu sözlerle ifade etti: ​“​​Hata yapmak gerekli. Hiçbir şeyi tek başınıza yapamazsınız. Ekip kurmak önemli.” ​​Bu sözlerle ekipçi yönüne değinen Ersin Bey, ekipteki çatışmaların dengelenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Farklı bakış açılarının önemine değinirken ekip itiraz edebilmeli, ekibin “challenging” olması gerektiğini ve oturduğu koltuğu sarsabilir olması gerektiğini söyledi. Z kuşağının daha bilinçli olduğunu ve Z kuşağından insanlarla da çalışmak istediğine değindi.

Her biri altın değerindeki bu bilgilerden sonra görüşmenin soru-cevap bölümüne geçtik. Kendisine ilk olarak İstanbul Üniversitesi’nden sonra Troy Üniversitesi’ne gidiş sürecini ve oranın kendisine kattıklarını ​​sorduk. Ersin Bey aslında master yapmak istemediğini ancak aile etkisi ile gitmeye karar verdiğini ve Troy’un bilinçli bir tercih olmadığını söyledi. En önemli katkısının para yönetimini öğrenmesi olduğunu belirtti. Ayrıca bize birkaç yıl çalıştıktan sonra MBA yapmanın daha sağlıklı olacağını söyledi. Eğer kişide girişimci ruhu varsa bir an önce harekete geçmenin gerekli olduğuna değindi. Kendi girişimci ruhunun profesyonel hayatı ilerledikçe öldüğünü söyledi. İkinci olarak Mavi

gibi yerel bir şirketle Levi’s gibi global bir şirketin farklarını ​​sorduk. Mavi’nin Amerikalı bir şirket gibi olduğunu ve yatırım fonu-aile dengesinin iyi kurulduğunu söyledi ancak Mavi’nin jean kültürünün dışına çıkarak ürün yelpazesini genişlettiğini belirtti. Levi’s şirketinin ise başlattığı kültürü hala koruduğunu ve jean kültürünü geliştirmeye devam ettiğini söyledi. Bu yüzden yüzyılı aşkın süredir hala ayakta olduğunu söylerken; Levi’s bir şirketten daha çok toplum kuruluşu gibi dedi. Mavi’de işlerin daha hızlı yürüdüğünü ancak Levi’s ta bürokrasi trafiğinin daha yoğun olduğuna vurgu yaptı. Sonrasında kendisine işe alım sırasında hangi kriterlere dikkat ettiği ​​sorusunu yönelttik. Kendisi için en önemli kriterin iyi insan olması olduğunu söyledi ve kişinin ekibe uyumluluğuna da önem verdiğini ekledi. Ayrıca kendisinin kapısının her zaman açık olduğunu ve çalışma arkadaşları ile patron-çalışan ilişkisinden çok abi-kardeş gibi olduklarını söyledi. Son olarak stajyer alacaklarını ve bizim de başvuru yapabileceğimizi ekledi. ​Ekonomik dalgalanmalar yüzünden Türkiye piyasasından çekilen şirketler hakkında ne düşündüğünü ve Levi’s açısından bu sürecin nasıl işlediğini ​​sorduk. Ekonomik problemlerin uluslararası şirketleri çok çabuk etkilediğini söyledi. Bu yüzden şu ana kadar irili ufaklı 180 şirketin piyasadan ayrıldığını, kendilerinin ise Pazar payının küçüldüğünü belirtti. Kalan şirketler ise giderlerini azaltmaya çalışıyor, ben de bunun için 1.5 yıldır üretimi ülke içinde yapmak için çalışmalarda bulunuyorum dedi. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde Türkiye’ye yapılan yatırımların artacağını söyledi. ​Kariyere başlamak için bize nasıl bir şirket önerirsiniz? sorusuna cevap olarak; aile şirketinde başlamanızı istemezdim, kurumsal bir şirkette işe başlamak ve o kurumsal kültürü öğrenmek önemli dedi. Aile şirketlerinde kişi kültürü var, kurum kültürü daha önemli diye ekledi. ​Kariyerinizdeki sıçramayı hangi noktada yaşadınız? ​​Sorusunu ise Mavi olarak cevaplayan Ersin Bey Mavi’nin kendisine risk almayı da öğrettiğini de belirtti. ​Kariyerinizdeki gelecek planlarınız nelerdir? ​​Diye sorduğumuzda ise uzun vadeli plan yapmayı sevmediğini ve hayatın uzun vadeli planlar için elverişli olmadığını söyledi. Bazı zamanlar kariyerinin kendisini bulduğunu söyleyerek kısmete vurgu yaptı. Bazı zamanlarda ise kısmete kendisinin müdahalesi olduğuna değindi. Buna örnek olarak ise Levi’s teklifinden sonra yetkililere, yaptığımız görüşme kendimi anlatmam için yeterli değildi deyip kendisini daha iyi anlatan bir sunum göndermesini anlattı. Burada yıllar önce işe aldığı bir çalışandan esinlendiğini de belirtti.

Görüşme sonrasında bize ofislerini de gezdiren Ersin Bey’e misafirperverliği ve güzel sohbeti için tekrar teşekkür ederiz. Ayrıca Tea Talks ekibi olarak girişimci ruhunun ölmediğine ve derinlerde bir yerlerde yaşadığına inanıyoruz.

Hazırlayan: Mert Gülmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir