Marshall Boya CEOsu Petros Katsampouris

25 Mart Salı günü, Akzo Nobel Genel Müdürü, Petros Katsampouris ile ortalama iki saat süren inanılmaz keyifli, akıcı ve öğretici bir sohbetin tadını çıkardık.

Petros Katsampouris odaya ilk girdiğinde onun yönetici profilini çıkarmak için geren ipuçları ortadaydı. O gün için smart casual bir giyim tarzı tercih etmiş ve gayet tabii bir eda ile odaya giriş yapmıştı. Daha sonra sohbet süresince de anladık ki, kendisi özgün bir yönetim ve düşünüş biçimine göre hareket eden, yenilikci ve inovatif bir lider.  Karizmatik, arkadaş canlısı, diyalog ve ilişki akışında tempoyu belirleyebilen, entellektüel ve analitik anlamda kesin bir çevikliğe sahip olan Katsampouris bizlere kanaatimce C-suite executive örneğine son derece güzel bir örnek teşkil etti.

Sohbete öncelikle onun kariyer öyküsünü kendi ağzından dinleyerek başladık. Üniversitede matematik egitimi almış daha sonra reklamcılık ve satış alanlarında tecrübe kazanmıştı. Marketing departmanlarını fazla teorik buldugunu, satış ve pazarlama alanlarının birbirinden cok da fazla ayrılmaması gerektigini belirtmesi özellikle dikkat çekiciydi. İş hayatında basarılı olmak için, öncelikle problemi dogru tanımlamak ve nihai sonuç (istenen) kavramını gözden kaçırmadan hareket etmek gerektiğini, ek olarak insan psikolojisini de çok iyi anlamanın önemini belirtti.  Bu açıdan bizlere de insanları daha iyi tanıyabilmemiz ve daha iyi koku alabilmemiz icin kısa dönemli de olsa tatillerde her kesimden farklı insanları daha iyi tanıyabileceğimiz işlerde çalışmamızı tavsiye etti.

2009’da Yunanistan’ın En Kaliteli Lideri ödülünü alan ve 2010’da Avrupa’nın En Kaliteli Lideri ödülüne aday gösterilen Katsampouris’in kariyer öyküsünü bizzat kendisinden dinledikten sonra soru-cevap bölümüne geçtik.

Katsampouris’in sorularımız sonrası hemen cevaba başlamak yerine, iki ya da üç saniyeliğine soru üzerinde düşünmek için durmasına ve kimi zaman ilk reaksiyonu en ciddi konular için bile güçlü bir mizah duygusu ile espriler eşliğinde vermesi özellikle dikkatimi çekti. Ancak problem cözme kabiliyetine ek olarak, insan psikolojisini anlama, iletişim ve espri kabiliyeti de Sayın Katsampouris’de one çıkan özelliklerden.

Elbette ki iki saati askın süren sohbetimizde kriz yönetiminden sektörel farklılıklara, ideal yönetici ideal sirket denkleminden, güncel ekonomik ve sosyal gelismelere pek çok konu üzerinde durduk. Ancak ben bu yazımda daha çok bizlere vakit ayırdıgı icin son derece mütesekkir oldugumuz Sayın Katsampouris’in lider profilini analiz ederek, yönetici adaylarına kılavuz niteliginde bir yazı yazmak istedim. Sonuç olarak, soyut ve metodik düşünebilme kabiliyeti, entellektüel birikim, mizah duygusu, tevazu ve insan sevgisi Sayın Katsampouris’in bizlere canlı bir sekilde örnegini verdiği liderlik özellikleriydi. Bu gibi kavramları daha önce defalarca kitaplarda okumuştum ancak canlı bir sekilde bu özellikleri net bir sekilde gözlemleyebilmek beni özellikle etkiledi ve bu kavramları daha derinlemesine anlayabildiğimi hissettim.

Yazımın son kısmında, görüşmeyi düzenleyen Begüm Yılmaz’a, bizleri son derece sıcak bir sekilde karşılayan Sayın Betül Değirmenci ve Sayın Aysegul Fırat’a kulübümüz adına kulübümüz adına en kalbi duygularımla teşekkür etmek isterim.

 

Oğulcan Karacay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir