McKinsey & Company Türkiye Direktörü Can Kendi

“Doğru cevap değil, doğru yaklaşım önemlidir.”

 

7 Kasım 2018, güneşli bir sonbahar gününde görüşmemizi McKinsey & Company ortağı Sayın Can Kendi ile McKinsey’nin etkileyici toplantı odasında gerçekleştirdik.

Her zaman olduğu gibi öncelikle liderimizin hayat hikayesini dinleyerek başladık, ortaokul ve liseyi Ankara’da Ankara Koleji’nde tamamlayan Can Bey, üniversite için de seçimini Ankara’dan yana kullanmış ve ODTÜ Mimarlık fakültesinden mezun olmuş. Ardından yüksek lisans yapmak için rotasını Amerika’ya çevirmiş, yüksek lisansını yapıp yeniden Türkiye’ye döndükten sonra bir süre inşaat alanında çeşitli şirketlerde çalışmış.

Daha sonra MBA yapmaya karar verip yeniden Amerika’nın yolunu tutmuş ve Michigan Üniversitesi’nde MBA yapmaya başlamış, bu olayı “konfor alanının dışına çıkmak” olarak tanımlayan Can Bey; rakiplerinin Şubat ayındaki staj başvuruları için Ağustos ayında résumé hazırlıklarına başta şaşırsa da daha sonra çok başarılı bir şekilde adapte olmuş. Hatta bizlerle yol gösterebilecek bir anekdot da paylaştı. Résumé’sini yazdıktan sonra tanıdığı insanlardan geri bildirimler alırmış bizlere de bunu tavsiye etti, ve bir gün üst sınıftan birine okuturken “enjoy travelling” diye bir ifade kullandığı için şöyle bir geri bildirim almış: 400 kişi başvuruyor ise  350’si bunu yazar; eğer yine de yazmak istiyorsa ya daha ilgi çekici bir şey yazsın, ya da hiç yazmasın. Daha sonra düşünmüş ve dünyanın 7 harikasından 5’ne gittiğini fark etmiş ve bunu “enjoy travelling” yerine “dünyanın 7 harikasından 5 tanesine gittim” olarak değiştirmiş. MBA bittikten sonra her yere başvurmuş ve McKinsey de onlardan biriymiş. McKinsey ile mülakattayken, mülakatı yapan kişi ben résumélere sondan başlarım demiş ve sondaki “dünyanın 7 harikasından 5 tanesine gittim” ifadesi çok dikkatini çekmiş, bahse girerim ki Babil’in Asma Bahçeleri’ne gitmemişsindir, diye bir soruyla karşılaşmış. Yanıldıklarını söyleyerek inşaat işiyle uğraşırken Babil’in Asma Bahçeleri‘ne; Irak’a gittiğini anlatmış. Bir sonraki mülakatta, mülakatı yapan kişi Can Bey’e sen Irak’a giden kişisin ifadesini kullanmış. Bu anekdot ile bizlere nasıl ilgi çekmeyi başardığını ve kelimelerin gücünü anlatan Can Bey; ilgi çekebilme kabiliyetimizi geliştirmemizi tavsiye etti. Kariyerine Amerika’da McKinsey’de başlayan Can Bey, Amerika’dan döndüğüne hiç pişman olmadığını söyleyerek durumu kısaca şu şekilde özetledi “Türkiye’de aile ortamı var, Amerika’da yok.”

Daha sonra bize doktora yapmak yerine McKinsey’i seçtiğini, çünkü her gün yeni şeyler öğrendiğini; şirket hedeflerinin her şeyin içinde olmak olduğunu ve bunun onu ne kadar heyecanlandırdığını, şirkette herkesin ne veriyorsa onu aldığını bu sistemin onu cezbettiğini belirtti. Yönetim danışmanlığını kısa ve öz bir biçimde terziliğe benzeten Can Bey, yönetim danışmanlığının kişiye ve kuruma özel olması gerektiğinden söz etti. Hatta “Nasıl daha iyisi olabilir?” sorusunu gündelik yaşamda da yaşadığını söyledi. Örneğin bir restorana gittiğinde menüye bakıp burası neden şöyle, şurası neden böyle, böyle olsa daha güzel olurdu gibi yorumlar yapmaktan kendi alıkoyamadığını da belirtti.

Can Bey bizlere kısaca mülakatlardan da bahsetti. McKinsey’nin oldukça zorlu ve meşakkatli bir mülakat süreci olduğunu söyleyebilirim. Sorulan soruların cevaplarının önemli olmadığı ve yaklaşıma dikkat ettiklerini belirtti. Vakit almamızı tavsiye etti, önemli olanın hızlı olmak olmadığını kimseyi hızlı yorumladığı için seçmediklerini, gerekirse not almamız gerektiğini, dışarı çıkıp düşünmek için izin istememiz gerekebileceğini ve her ne olursa olsun bu sürece girmemizi tavsiye etti.

Kendimize yatırım yapmamızı, birçok alana yönelmemizi belirten Can Bey; sözlerini hayatta hiçbir şeyin kaçmadığını ve kendimizi geliştirmeyi sevmemizi belirterek bitirdi.

Bu güzel görüşmeden dolayı Tea Talks With CEOs kulübü olarak oldukça mutlu olduk, Sayın Can Kendi’ye ve McKinsey & Company’e teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Ahmet Mihça Aydın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir