P.I. Works Kurucu CEO’su Başar Akpınar

“İnsanların kabul etmediği şeyler yaptık ama hep geleceğe yöneldik, hep böyle devam ettik ve edeceğiz.”

 Sonbahar döneminin ilk görüşmelerinden birini 17 Ekim Perşembe günü Türkiye’nin önde gelen bilişim hizmetleri şirketlerinden olan P.I. Works’ün CEO’su ve kurucusu Sayın Başar Akpınar ile gerçekleştirdik. Değerli bilgiler edindiğimiz ve verimli zaman geçirdiğimiz bir görüşme oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz.

 Görüşmemiz şirketin işleyişi ve yaptıkları ile ilgili bilgiler almamız ve departmanlardan değerli insanlarla tanışmamızla başladı. Daha sonra Başar Bey hayatıyla ilgili internet üzerinden edinemediğimiz değerli detayları bizimle paylaştı. Kendisi Kütahya’da doğup büyümüş, ilkokul ve lise eğitimini de bu şehirde tamamlamış. Çocuk yaşlardan beri mühendisliğe merakı olan Başar Bey İstanbul Teknik Üniversitesinde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü tamamlamış daha sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini almış. Ayrıca öğrencilik yıllarında da bir çalışma hayatının içinde olduğunu eklemeden geçmedi. Yazları babasının yanında mobilya imalatında çalışırmış hatta bir dönem Selanik Çarşısında alarm satışı da yapmış İngilizcesini de bu dönemde geliştirdiğini söyledi. İlk iş teklifini de bu dönemde Telsim’den almış ama kabul etmeyip bir sınıf arkadaşını yönlendirmiş bu işe, kendisi de şu an Başar Bey’in müşterisiymiş. Bu yıllarda Netaş’ta çalışmaya başlayan Başar Bey yaklaşık beş yıl burada çalışmış. Bu süreçte ne yaparsa yapsın en iyisini yapmaya çabalamış, bize de her zaman aynı doğrultuda çaba göstermemizi tavsiye etti. Beş yılın sonunda Turkcell’de çalışmaya başlamış. Burada iş arkadaşlarını sorgulamaya ve yeni fikirler üretmeye teşvik etmiş, kendisi de aynısını yapmış ve başka firmalar tarafından yapılan bazı işlerin Turkcell bünyesinde yapılmasını sağlayarak tasarruf etmiş. Bu sayede gözleri üstüne çekerek başarısını kanıtlamış. Bu başarısı sayesinde Ericson’dan ısrarcı bir iş teklifi almış. Bu şirkette çalışmaya Dubai’de başlayıp hızlı bir şekilde yine göstermiş kendisini. Yıllardır çözülemeyen sorunları çözüp burada da başarı merdivenin basamaklarını teker teker tırmanmış. Bir süre de Ericson’un Meksika ayağında çalıştıktan sonra Turkcell’de sorun olarak gördüğü durumların burada da olduğunu fark etmiş.  Bu da P.I. Works’ün ilk kıvılcımları olmuş. Daha fazla tecrübe daha az maliyet mottosu ile yola çıkmışlar ve bu işi de başarmışlar.

 Başar Bey kendi hayatını anlatmayı bitirdikten sonra iş yaşamıyla alakalı da tavsiyeler vererek bakışımızı genişletti. Öncelikle hitap ettiğimiz kesimi iyi tanımamız gerektiğini söyledi. Daha sonra da “Kadınların bir işte katkısı çok önemli, olaylara farklı açılardan bakıp belirli işleri çok daha iyi yapıyorlar.” diyerek iş hayatında kadının önemine değindi. Ve son olarak da çalışanın mutluluğunun çok önemli olduğunu bunun da güven ve serbest irade ile sağlandığını, mutlu insanın geliştiğini gelişen insanın da şirketi geliştirdiğini ekledi.

 Hepimizin çok mutlu ayrıldığı bir görüşme oldu. İletişim sektörü hakkında bilgi edinme fırsatı yakalarken Başar Bey’in tecrübelerinden de faydalanmış olduk. Kendisine de söz verdiğimiz gibi bu bilgiler ışığında her zaman kendimizi geliştirmeye odaklanacak ve hep en iyisini deneyeceğiz. Bize zaman ayırdığı ve bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı için Başar Bey’e tekrardan teşekkür ederiz.

Hazırlayan : Sıla Özinan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir