Sinoz Kozmetik CEO’su Yasin Çörekçi

“Birinin yapabileceği en iyi yatırım kendine yaptığı yatırımdır.”

18 Kasım Pazartesi günü saat 14.00’de Sinoz Kozmetik CEO’su Sayın Yasin Çörekçi ile görüşmemizi gerçekleştirdik. Bu görüşme bize girişimcilik ruhu ve e-ticaret hakkında bilgi edinmemiz adına önemli bir katkı sağladı. Bunların yanı sıra hayatımıza yön verirken aklımızda bulunması gereken birçok tavsiye aldık.

Görüşmeye Yasin Bey’in kendini tanıtması ile başladık. Yasin Bey Sinoplu. Liseyi Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi’nde, üniversiteyi de açık öğretim programıyla Anadolu Üniversitesi’nde okumuş. Küçüklüğünden beri ticarete ilgisi olmuş. Küçükken pazarda su ve meyve suyu satmış. Zaman ilerledikçe, e-ticarete olan ilgisini keşfetmiş ve kitap satan bir web sitesi kurmuş. Bu siteyi iyi yerlere getirse de bir süre sonra bu siteyi satmış ve 2008 yılında Sinoz Kozmetik’i kurmuş. Şirketin adını da memleketinden esinlenerek koymuş. Ancak o dönemlerde meydana gelen kriz sebebiyle zorlu dönemler yaşamış. Hatta elindeki tüm parayı kaybetmiş. Ancak kendisi “O süreçte her şeyimi kaybettim ancak inancımı yitirmedim. Her şey elimden alınsa tekrar girişim yapar, aynı noktaya gelirim.” diye ekledi. Sinoz Kozmetik piyasaya ilk olarak anti-aging kremi ile çıkmış ve şu anda her yıl %100 büyüyen, ürün gamını gittikçe genişleten bir şirket. Yasin Bey bu başarıyı yeniliklere çabuk adapte olmaya, çok çalışıp dinamik olmaya, hızlı kararlar alarak bunları hemen uygulamaya koymaya; medya, yazılım gibi tüm birimleri kendi bünyelerinde bulundurmaya ve sosyal medyanın gücünü en iyi şekilde kullanmaya bağlıyor. “İş yaptığınız sürece çözüm ve altyapı gelir.” diye de ekliyor. Değişimlere açık olmanın önemini de bir kez daha vurguluyor. İnternet üzerinden alışverişi büyük uğraşlar sonucu çok iyi bir seviyeye getirdiklerini, tüm bu yolculuğu da tırnaklarıyla kazıyarak sürdürdüğünü ifade etti. Bunların yanı sıra bize para kazanmak için değil sevdiğimiz için çalışmayı, her zaman samimi, dürüst, pozitif olmayı, hak yememeyi ve kendi ideallerimizin olmasını öğütledi. Bakış açısının nasıl kar ederim değil, nasıl mutlu ederim olması gerektiğinin altını çizdi. 

Girişimcilik yönüyle ilgili konuştuğumuzda ise herkesin girişimci olamayacağını, bunun ayrı bir ruh olduğunu, cesur olmanın gerekliliğini bize iletti. Ayrıca çalışma arkadaşları Yasin Bey’in iş yaşantısındaki konumunu “Bizden biri ancak her zaman yol gösterici.” olarak aktarıyorlar. 

Bize birçok konuda önemli tavsiyelerde bulunup tecrübelerini bizlerle paylaştığı için Yasin Çörekçi’ye çok teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Doğa Koçum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir