Tepe Home Genel Müdürü Zeynep Uluocak

“Esas otorite, bilgi ve kişiye duyulan saygıyla gelir.”

 

Tea Talks Ankara gezisinin son görüşmesini Tepe Home Genel Müdür Yardımcısı Sayın Zeynep Uluocak ile gerçekleştirdik. Zeynep Hanım’ın şahane sohbetiyle son görüşmemiz olmasının verdiği yorgunluğu neredeyse hiç hissetmedik.

Görüşmemize bir Tea Talks with CEO’s geleneği olan liderimizin kendi ağzından hayat hikayesini dinleyerek başladık. Zeynep Hanım, 1995 yılında Marmara Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olmuş ve hemen arkasından bankacılık sektöründe 2 yıl iş deneyiminde bulunmuş. 1997 yılında yapı malzemeleri ticareti üzerine olan şirketini kurmuş. 2000 yılında ise Avusturya’ya gitmiş,orada ANZ bank’ta çalışmış. Buradaki deneyiminden bahsederken “Multinational şirketlere girmek tatmin edici ve başarı orada daha çabuk fark ediliyor.” diyerek yerli ve
uluslararası şirketlerde çalışmanın arasındaki farka dikkat çekti. Sonrasında ise Kanada’da yaşayarak yurtdışında birçok firmaya (Nestle,Unilever..) danışmanlık hizmetinde bulunduğunu bu arada Toronto Üniversitesinde Finansal Analiz ve Yatırım Yönetimi programına başladığını belirtirken Türkiye’ye dönme kararı ile Şişecam’da işe başladığından söz etti. Zeynep Hanım, mutlaka yurtdışında bir iş deneyimi yaşamamızı ama arkasından Türkiye’ye dönüp deneyimlerimizi kendi ülkemize kazandırmamız gerektiğinin önemini vurguladı bu esnada. Son üç yıldan beri Tepe Home’da kariyerine devam eden Zeynep Hanım çok farklı iş alanlarında çalışmanın, sürekli öğrenme içinde olmanın kendisine inanılmaz bir zevk verdiğinin altını çizdi. Soru-cevap kısmına geçtiğimizde ise Zeynep Hanım’dan iş dünyası hakkında çok faydalı bilgiler öğrendik. Birçok şirkette çalışmanın onun üzerindeki etkileri ve başarıları hakkında gelen soruya, çok sektör ve işletme yapısını tanımış olmanın, yeni bir endüstriyi, sektörü ve işletmeyi anlayabilmeyi hızlandırdığını, şirketi geliştirme ve büyütebilme anlamında birçok iyileştirme alanlarını hızlı fark edilmeyi kolaylaştırdığını, değişimlere açık olmanın yarattığı pozitif farkı anlatarak yanıt verdi.

Kişisel başarıya ulaşmanın temel yolunun ise samimiyet ve enerjiden geçtiğinden bahsetti. “Başarının en önemli adımı birlikte nasıl, ne fayda sağlayabiliriz sorusunu sormaktır.” Yurtdışında bir birey işe girerken şirketin vizyon ve misyonuyla düşüncelerinin ne kadar örtüştüğünü incelerken Türkiyede ise bu durumun iş imkanlarının sınırlı olması nedeniyle olmadığını belirtti. Bu kadar farklı iş dallarında nasıl görev aldığı ve uyum sağladı hakkında gelen soruya cevap olarak ise hızlı kavrama ve duygusal zekanın önemli olduğunu vurgulayarak, endüstri mühendisliği gibi holistik bakış sağlayan bazı mesleklerin bu süreci kolaylaştırdığını açıklayarak cevap verdi. Zeynep Hanım bizlere eğitim hayatımızla ilgili not ortalamasının önemli olduğunu, ancak asıl önemli olanın girdiğimiz işlerde mevcuda razı olmayarak sürekli iyileştirme ve geliştirme anlayışı ile ölçülebilir artı değer yaratma çabasının fark yaratacağını söyleyerek, bunun için virgülden sonraki detaylarda kaybolmak yerine, daha geniş perspektiflerden kuşbakışı bakabilme yeteğimizi geliştirmemizi tavsiye etti.

İş hayatımıza yönelik ise çok uluslu ya da kurumsal şirketlerin küçük ölçekli firmalara göre daha öğretici bir okul olduğunu, buralarda işe başlamamızın daha sağlıklı bir başlangıç olacağını dile getirerek tavsiyeler verdi.

Yöneticilikte başarılı olmak hakkında gelen soruya ise yönetici ve lider olmanın arasında bir fark olduğundan söz ederek yanıt verdi. “Otorite; konuya hakimiyet, bilgi, dürüstlük, tutarlılık, ekibini tanıma, dinleme ile var olur.” Mobilyacılık sektöründeki gelişmeler ve çalışmaları hakkında ise akıllı mobilya sistemlerine geçişte olduklarını, hayat tarzı ve konsept önerileriyle diğer mobilya firmalarından ayrıştıklarından bahsetti. Son zamanlarda ise lüks mobilyaları daha erişilebilir kılmak amacıyla AR-GE çalışmaları yaptıklarını belirtti. Girişimcilik ile ilgili ise kendi işinizi yapıyor olmanın, kendi kararlarını verip icraata geçirmenin ve sonuca daha hızlı gidebilmenin mutluluk verdiğinden ve çok değerli olduğundan bahsetti. Yöneticilik, üst düzeyde bulunmanın getirdiği egonun nasıl önüne geçilebileceği hakkında gelen soruya “Kişi kendine gelene değil, kendinden çıkana bakarsa ego yok olur, kendi menfaatlari yerine daha geniş bir topluluğun kazançlarına, sadece yapılan işe ve onun başarıya ulaşmasına odaklanıldığında ego kendiliğinden söner.” cevabını verdi. Kendi egosunu ise Avustralya ve Kanada gibi farklılıklara ve hür iradeye önem veren, kendini öne çıkarma ihtiyacının olmadığı, toplumsal faydayı yaratmaya önem veren ülkelerde aşmış. Özellikle ekip ruhu yaratılmış şirketlerde egonun sevilmediğini ve ego sahibi insanların sürdürülebilir olamacağından bahsetti. Bir işe girişirken ise cesur olmamızı; kaybedeceğim, başaramayacağım, olmayacak gibi sözleri aklımızdan çıkarmamız gerektiğini ve mutlaka doğru, yanlış gözetmeden fikirlerimizi özgürce belirtmemizi tavsiye etti. Tepe home da satışı az olan ürünlere karşı nasıl bir yol izlendiğine dair gelen soruya, bu ürünleri portföy analizleri ile erken teşhis ettiklerini, ürüm yaşam ömürlerini kısa tuttuklarını fark yaratan promosyon ve kampanyalarla, pop-up gibi yeni nesil mağazalarında uygun fiyatlara satışa sundukları yanıtını verdi. Ek olarak tepe home da talebe göre üretim olduğunu, yüksek stok tutmamak adına üretim, satış, stok yönetiminde etkin bir düzen kurduklarını belirtti. Yaklaşık 2 saat süren bu keyifli görüşmenin ve Ankara gezimizi başarıyla bitirmiş olmanın verdiği mutluluk ile Tepe Home genel müdürlüğünden ayrıldık. Zeynep Hanım’a yoğun programında bizlere zaman ayırmasından, deneyimlerini büyük bir açık yüreklilikle aktarmasından dolayı çok
teşekkür ederiz.

Yazar: Zeynep Tandoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir