Zorlu Holding CIO’su Murat Zeren

“Liderler önden yolu açanlar, yöneticiler ise kafileye yol gösterenlerdir.”

 

Zorlu Holding CIO’su Murat Zeren ile olan görüşmemizden;

Tea Talks with CEOs (CEO’larla Çay Sohbetleri) kulübü olarak bu haftaki görüşmemiz Zorlu Holding CIO’su sayın Dr. Murat Zeren’leydi. Saat 13.00 gibi üniversitemizden çıkıp yoğun trafiğe çok takılmadan Zorlu’nun Levent’teki binasına gittik.

Murat Bey ile olan görüşmemize başladığımızda, karşımızda sadece bir mühendisin değil aynı zamanda bir entelektüelin oturuyor olduğunu birçok yazardan ve kitaptan alıntılar yapması ile anlayabiliyorduk. Kulübümüzü tanıttıktan sonra kendisinden hayat hikayesini dinledik. Linkedin’de bulabileceğimiz bilgiler dışında; özel şirketlerde uzun bir süre çalıştıktan sonra bilgisayar mühendisliği bölümünde kendi lisansı olmamasına rağmen akademisyenlik yaptığını açıkladı, kendimizi her alanda yetiştirmenin faydasını bu örnekte görmüş olduk. Tabi, özel sektörlerde çalıştıktan sonra akademisyenliğe geçince maaşının onda birine düşmesi kendisinde bir şok etkisi yaratmış. Yurt dışı deneyimleri de oldukça heyecan vericiydi, bugün adından sıkça söz ettiren otonom arabaları üzerinde liderimiz de Amerika’dayken çalışmalar yapıyormuş. Zorlu’daki kariyerinden bahsettiğinde ise, CIO diye kesin bir konumunun olmadığını hatta bazen şirkette CTO(Chief Technology Officer) olarak da bilindiğini söyledi. Sonra sorularımıza geçtik, tabi konu ‘Information Technology’ olunca Bulut teknolojileri konusunda sorular soruldu. Bulut teknolojilerinin IT departmanında çalışan insanların işlerini ne ölçüde etkileyeceğini sorduk ve eskiden 25 kişinin yaptığı işi bugün bir buçuk kişinin yaptığını öğrendik ama burada bunun insanları işsiz bırakmaktan ziyade farklı yönelimlere ve alanlara dağılacağından bahsetti, yani mathematica diye bir sitenin integral işlemlerini yapabilmesi matematik öğretmenlerini işinden etmeyeceği gibi verdiği bir örnekle durumu daha da anlamış olduk. Sonra başka bir arkadaşımız Mehmet Zorlu Vakfı’nın faaliyetleri hakkında bir soru yöneltti. Burada da yanıt olarak “Sosyal Girişim” kavramını çok önemsediğini fakat sürdürebilirliği açısından endişe duyduğunu belirtti. “How to Start Google” ve “Why Nations Fail?” kitaplarından bahsedip alıntılar yaptı. Türkiye’deki mühendislerden bahsederken; Naver’dan biriyle yediği yemekte buradaki yetkilinin Türkiye’deki mühendis sayısını yetersiz bulduğunu anlattı, Naver; Güney Kore’nin yüzde 65’lik bir pazar payı ile en büyük arama motoru. Görüşmenin devamında ise başka bir arkadaşımızdan gelen soruyla ‘Lider-Yönetici’ farkını tanımladığı nokta ise oldukça önemliydi. Murat Bey liderleri yolu açan kişiler, yöneticileri ise yol gösteren kimseler olarak tanımladı. İşletmeler hakkında ise nefes tutabilen şirketlerin geleceğinin olacağından bahsetti.

Görüşme sonrasında Murat Bey ile fotoğraf çekildik ve kendisi bize “Eksponansiyel Organizasyonlar” adında güzel bir kitap armağan etti. Görüşmeden çıkarken, Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök’le karşılaşıp merhabalaşmamız da güzel bir anı olarak kaldı.

Uzun lafın kısası birçok konuda konuşup istifade ettiğimiz bir görüşme oldu. Murat Bey’e hoş sohbeti ve verdiği güzel bilgiler için teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Rüştü Erciyes Karakaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir